Girls track and field team wins six events over the weekend

Posted: Mon, Mar 18, 2019 11:17 AM

The Decorah girls track and field team won six events on Saturday at the Decorah Invitational. The event was held at Luther College with teams from the tri-state area competing. The team also earned second or third place in seven other events.

55 meter dash
1st--Fiona Buresh (7.46)
3rd--Brooke Berns (7.72)
11th--Grace Syverson (8.05)
12th--Grace Thompson (8.08)
13th--Anya Luvstuen (8.12)
14th--Kallie Mincks (8.16)
20th--Cora Syverson (8.36)

55 meter hurdles
2nd--Grace Syverson (9.60)
3rd--Ambria Pipho (9.87)
6th--Kallie Mincks (10.23)
12th--Chelsey Holtz (10.61)
14th--Anya Lovstuen (10.75)
15th--Ashley Schneberger (10.79)

200 meter dash
3rd--Rose Gullekson (28.80)
5th--Cassie Wyatt (29.54)
6th--Grace Syverson (29.66)
8th--Grace Thompson (30.04)
10th--Olivia Battle (30.13)
11th--Kallie Mincks (30.22)
12th--Asha Merritt (30.27)
16th--Cora Syverson (30.38)

400 meter dash
1st--Brooke Berns (1:01.78)
3rd--Fiona Buresh (1:04.40)
7th--Olivia Battle (1:10.08)
8th--Samantha See (1:11.48)

800 meter run
14th--Ruby Sullivan (3:08.45)
16th--Emily Carolan (3:17.00)

1600 meter run
1st--Britta Swanson (6:04.08)
5th--Annette Leschensky (6:16.49)

1600 sprint medley relay
1st--Brielle Buresh, Amanda Kuehner, Cassidy Carolan, and Leila Johnson (4:35.16)

4 x 200 meter relay
1st--Rose Gullekson, Brooke Berns, Brielle Buresh, and Amanda Kuehner (1:52.37)

4 x 400 meter relay
3rd--Fiona Buresh, Brielle Buresh, Ashley Schneberger, and Ambria Pipho (4:32.21)
4th--Cassidy Carolan, Abby Halverson, Annika Franze, and Leila Johnson (4:43.10)                                        

4 x 800 meter relay
2nd--Brooke Courtney, Samantha See, Meg Sessions, and Kalea Oftendahl (10.59.77)

High jump
1st--Ambria Pipho (4-10.00)
6th--Ashley Schneberger (4-06.00)
11th--Annika Franzen (4-04.00)

Long jump
10th--Olivia Mettle (13-04.00)
13th--Maddie Putnam (13-00.00)
18th--Ellie Luzum (12-09.00)
19th--Jenna Lundtvedt (12-06.50)

Shot put
7th--Avery Shelton (31-00.00)
11th--Katherine Bruening (29-04.00)
13th--AJ Weston (29-02.00)
19th--Kari Tangen (27-01.00)

On Tuesday the girls will travel to Waverly to compete at the NEIC Indoor at Wartburg.