Decorah Swim Team wins big in their first swim meet of the season

Posted: Mon, Jun 11, 2018 11:53 AM
Gavin Carolan on the starting blocks

Decorah Swim Team had their first meet of the season against Monona/Postville on Thursday, and won first place in 66 events out of 78 events. Final score was Decorah 464, Monona 95.

First place finishes included:
Mixed 8 and under, 100 yard medley relay: D. Walter, G. Carolan, A. Smith, O. Grimstad (1:51.75)
Girls 8 and under, 100 yard medley relay: M. Gavle, A. Bahr, A. Knaack, K. Cord (1:43.09)

Mixed 9-10, 200 yard medley relay: M.Grimstad, K. Oftedahl, I. Giddings, L. Hook (2:44.78)
Girls 9-10, 200 yard medley relay: S. Thompson, A. Roe, L. Luzum, E. Bucksa (3:09.41)
Mixed 11-12, 200 yard medley relay: S. Bolson, A. Cowie, A. Rhodes, C. LaFrentz (2:39.72)
Girls 13-14, 200 yard medley relay: P. Werner, M. Roe, M. Smedsrud, L. Iverson (2:19.59)
Mixed 15 and over, 200 yard medley relay: I. Dixon, E. Folkedahl, Q. Baumann, C. Bockoven (2:27.23)
Girls 15 and over, 200 yard medley relay: T. Schissel, D. Lundtvedt, K. Folkedahl, J. Alberts (2:12.00)

Boys 8 and under, 25 yard freestyle: Rex LaFrentz (18.00)
Girls 8 and under, 25 yard freestyle: Molly Kuehner (21.75)

Boys 9-10, 50 yard freestyle: Max Grimstad (35.78)
Girls 9-10, 50 yard freestyle: Sydney Thompson (35.72)
Boys 11-12, 50 yard freestyle: Cael LaFrentz (31.51)
Girls 11-12, 50 yard freestyle: Mya Redenius (31.50)
Boys 13-14, 50 yard freestyle: Ethan Folkedahl (29.81)
Mixed 15 and over, 50 yard freestyle: Isaac Dixon (27.09)
Girls 15 and over, 50 yard freestyle: Kianna Folkedahl (27.93)

Boys 9-10, 100 yard IM: Ian Giddings (1:28.74)
Girls 9-10, 100 yard IM: Lauren Luzum (1:28.78)
Boys 11-12, 100 yard IM: Andrew Rhodes (1:28.78)
Girls 11-12, 100 yard IM: Megan Roe (1:24.28)
Girls 13-14, 200 yard IM: Julia Alberts (2:40.90)
Girls 15 and over, 200 yard IM: D. Lundtvedt (2:59.16)

Girls 8 and under, 25 yard fly: Anna Knaack (18.89)
Boys 9-10, 50 yard fly: Ian Giddings (39.78)
Girls 9-10, 50 yard fly: Amelia Roe (55.78)
Boys 11-12, 50 yard fly: Andrew Rhodes (39.28)
Girls 11-12, 50 yard fly: Kinzie Snyder (41.03)
Girls 13-14, 50 yard fly: Julia Alberts (29.15)
Girls 15 and over, 50 yard fly: Kiana Folkedahl (30.87)

Boys 8 and under, 25 yard backstroke: Rex LaFrentz (26.19)
Girls 8 and under, 25 yard backstroke: Abby Bahr (26.97)
Boys 9-10, 50 yard backstroke: Max Grimstad (42.92)
Girls 9-10, 50 yard backstroke: Sydney Thompson (43.25)
Boys 11-12, 50 yard backstroke: Cael LaFrentz (39.32)
Girls 11-12, 50 yard backstroke: Mya Redenius (39.65)
Boys 13-14, 50 yard backstroke: Grant Timm (44.84)
Girls 13-14, 50 yard backstroke: Paige Werner (33.95)

Boys 8 and under, 50 yard freestyle: Gavin Carolan (44.35)
Girls 8 and under, 50 yard freestyle: Anna Knaack (37.97)
Boys 9-10, 100 yard freestyle: Landyn Hook (1:24.59)
Girls  9-10, 100 yard freestyle: Lauren Luzum (1:25.57)
Boys 11-12, 100 yard freestyle: Cael LaFrentz (1:09.94)
Girls 11-12, 100 yard freestyle: Elayna Hook (1:21.85)
Boys 13-14, 100 yard freestyle: Quinn Baumann (1:03.63)
Girls 13-14, 100 yard freestyle: Paige Werner (1:02.44)
Boys 15 and over, 100 yard freestyle: Isaac Dixon (1:05.38)
Girls 15 and over, 100 yard freestyle: Kiana Folkedahl (1:02.21)

Boys 8 and under, 25 yard breaststroke: Gavin Carolan (29.88)
Girls 8 and under, 25 yard breaststroke:  Anna Knaack (23.06)
Boys 9-10, 8 and under, 50 yard breaststroke: Kyan Oftedahl (52.03)
Girls 9-10, 8 and under, 50 yard breaststroke:  Sydney Thompson (48.56)
Boys 11-12, 8 and under, 50 yard breaststroke: Reid Kuehner (50.31)
Girls 11-12, 50 yard breaststroke: Brenna Parker (41.07)
Boys 13-14, 50 yard breaststroke: Quinn Baumann (38.72)
Girls 13-14, 50 yard breaststroke: Mia Smedsrud (38.26)
Boys 15 and over, 50 yard breaststroke: Isaac Dixon (37.32)

Mixed 8 and under, 100 yard freestyle relay: D. Walter, A. Smith, R. LaFrentz, G. Carolan (1:15.40)
Girls 8 and under, 100 yard freestyle relay: A. Bahr, M. Gavle, A. Knaack, M. Kuehner (1:28.19)
Mixed 9-10, 200 yard freestyle relay: K. Oftedahl, G. See, L. Hook, M. Grimstad (2:55.32)
Girls 9-10, 200 yard freestyle relay: E. Bucksa, A. Bahr, L. Luzum, A. Roe (2:52.00)
Mixed 11-12, 200 yard freestyle relay: A. Cowie, A. Rhodes, R. Kuehner, C. LaFrentz (2:23.15)
Girls 11-12, 200 yard freestyle relay: E. Hook, A. Steine, K. Snyder, B. Parker (2:35.28)
Girls 13-14, 200 yard freestyle relay: J. Alberts, M. Roe, P. Werner, M. Smedsrud (2:00.14)
Mixed 15 and over, 200 yard freestyle relay: Q. Baumann, E. Folkedahl, I. Dixon, C. Bockoven (2:03.35)
Girls 15 and over, 200 yard freestyle relay: D. Lundvedt, L. Iverson, B. Pedlar, K. Folkedahl (2:09.34)

On Tuesday the Decorah Swim Team will have their next swim meet.

Rex LaFrentz swimming boys 8 and under, 25 yard backstroke
Jack DeLaRosa swimming boys 9-10, backstroke
Mya Redenius swimming girls 11-12, backstroke
Adrian Smith swimming boys 8 and under, freestyle